Mēģināsim parunāt par veselību

ārsts izmeklē pacientu

Par veselību var runāt dažādi, vienam tas ir garīgs stāvoklis, citiem tikai fiziskās spējas. Par veselību Fl. Nautinghela saka tā „Veselība – stāvoklis, kad cilvēks var pilnībā izmantot savus spēkus”. Bet V. Handersone : „Veselība – indivīda spējas darboties fizioloģiski patstāvīgi ar nepieciešamo spēku, gribu un zināšanām. Slimību apraksta kā neatkarības zaudējumu.”

Raksts tapis sadarbībā ar Dr. Jūlijas Katkevičas diennakts zobārstniecību.

Es uzskatu, ka veselība ir atkarīga tikai un vienīgi no mums pašiem – vai mēs spējam savu organismu nosargāt no ārējās vides kaitīgajiem faktoriem, kas ietekmē mūsu stāvokli gan garīgo, gan fizisko. Mēs nespēja mūsu organismu nosargāt no slimībām un dažādiem vīrusiem, tādēļ mēs rūpējamies par savu veselību – veidojot veselīgu dzīves veidu (sportojot, nelietojot dzīvībai bīstamas vielas, neiesaistoties ekstrēmos pasākumos.)

Vissvarīgākais ir nepārpūlēt un nenomocīt savu ķermeni līdz galējībai, jo neesam nemirstīgie, kas spēj visu. Ieteikumi, lai veselība mums turētos ir jāievēro daži vienkārši un pašsaprotami principi, piemēram , labi izgulēties, uzņemt bagātīgu un veselīgu pārtiku, nenomocīt sevi ar fiziski smagiem darbiem, Elpot normāli, Ēst un dzert pietiekoši; Izvadīt ķermenim nevajadzīgās vielas; Kustēties un saglabāt ķermenim vēlamo pozu; Atpūsties; Izvēlēties atbilstošu apģērbu; Saglabāt ķermeņa temperatūru; Ievērot ķermeņa higiēnu un aizsargāt ādu no ievainojumiem; Izvairīties no apkārtējās vides briesmām un necensties ievainot citus; Sadarboties ar citiem, paužot savas emocijas, vajadzības, bailes vai uzskatus; Strādāt darbu, kurā var gūt panākumus; Piedalīties dažādās atpūtas aktivitātēs; Mācīties, pētīt, atklāt vai apmierināt ziņkāri, tādejādi, nodrošinot normālu attīstību un veselību un izmantojot visas veselības iespējas. Tie ir tikai daži ieteikumi no visiem pārējiem, kas ir ļoti daudz.

Jēdzienu “veselība” dažādās sabiedrībās un kultūrās, kā arī dažādi autori definē atšķirīgi.

Pasaules Veselības Aizsardzības Organizācijas (PVAO) definīcija ir: “Ar veselību saprotams cilvēka stāvoklis, kurā viņš ir ne tikai brīvs no slimības un vājuma, bet kurā tas bauda arī pilnīgu fizisko, psihisko un sociālo labklājību”.

Definējums parāda, ka veselība ir kaut kas vairāk nekā tikai slimības prombūtne. Definīcija arī uzsver, ka svarīgs ir cilvēka fiziskais, psihiskais un sociālais stāvoklis.

Veselība tātad nav statisks stāvoklis, bet gan ir dinamisks, individuāls process, kurā cilvēks visu laiku cīnās un pielāgojas. Veicināt veselību nozīmē tiekties uz tik augstu labklājības līmeni un sasniegt visu to labāko cik vien cilvēks ar sev piemītošajām spējām var.

Somu profesore Katie Eriksson  saka: “Veselība ir stāvoklis, kurā ir integrēti veselīgums, veselīgs dzīves veids un labsajūta, bet kurā nav obligāta pilnīga slimības prombūtne.”

Veselīgs dzīvesveids nozīmē to, ka indivīds ir informēts un apzinās dažādu faktoru ietekmi uz savu veselību un zina to, ka slimība ļoti bieži ir nepareiza dzīvesveida rezultāts.

Piemēram: cilvēkam, kurš pastiprināti lieto alkoholu vai smēķē, ir jāapzinās šo ieradumu postošā ietekme uz veselību.

Veselība apzīmē to stāvokli, kurā cilvēks funkcionē un labklājība – to kā indivīds izjūt situāciju. Cilvēka fizisko veselību un fiziskās funkcijas profesore K. Eriksson definē kā darbības jeb funkcijas, bet izjūtas kā labklājību jeb labsajūtu.