Kā pasauli ietekmēja lielākie ģeogrāfiskie atklājumi

karte un kompass

Lielie ģeogrāfiskie atklājumi bija svarīgs notikums, kas izmainīja visu pasauli. Viens no iemesliem kāpēc tie sākās bija garšvielu un dārgmetālu trūkums Eiropā. Eiropieši pa sauszemes ceļiem vairs nevarēja tikt uz Indiju, jo priekšā bija Osmaņu impērija. Tāpēc Kristofers Kolumbs devās savā pirmajā braucienā uz Indiju. Viņš zināja, ka zeme ir apaļa un, ka braucot pa okeānu pretējā virzienā var nokļūt Indijā. To darot, Kolumbs tomēr nenokļuva Indijā, bet gan Amerikā.

Lielie ģeogrāfiskie atklājumi ilga no 15. līdz 17. gadsimtam. Kolumbs, lielā pārliecībā, ka ir atradis Indiju, nosauca jaunatklātās zemes iedzīvotājus par indiāņiem. Eiropieši saprata, ka ir atklāta jauna zeme un devās uz turieni. Sadūrās divas kultūras. Eiropieši bija kristīgi cilvēki un nonākuši Amerikā, saprata, ka indiāņi ir pagāni un viņu zemē vajadzētu ieviest ticību. Eiropieši vēlējās izmantot indiāņus kā vergus, taču laika gaitā tika saprasts, ka indiāņi nav labs darbaspēks, tāpēc sākās masveida afrikāņu vešana uz Ameriku. Kolīdz afrikāņi sāka dzīvot Amerikā, sākās dažādu rasu sajaukšanās un izveidojās jaunas rases. Indiāņi tika uzskatīti par pagāniem, tāpēc eiropieši nolēma iznīcināt indiāņu kultūru.

Lielie ģeogrāfiskie atklājumi ieviesa arī pamatīgu tehnoloģiju attīstību. Sākās modernāku kuģu būvniecība, ar kuriem ērtāk varēja pārvietoties un ceļot. Attīstījās arī navigācijas ierīces, lai atvieglotu dzīvi jūrasbraucējiem. Attīstījās militāro ieroču daudzveidības. Tā laika cilvēkiem līdz ar visu mainījās arī domāšanas veids tieši ticības ziņā. Lielo ģeogrāfisko atklājumu pašā sākumā ticība Dievam un arī patriotisms mudināja jūrasbraucējus doties tālajā ceļā. Protams, bija vajadzīgas atļaujas un nauda.

Pēc Lielajiem ģeogrāfiskajiem atklājumiem pasaule tika dalīta vairākās daļās. Kartē tika novilktas divas robežas. Viena tika novilkta pie Amerikas un vēlāk, kad cilvēki saprata, ka zeme ir apaļa, otra tika novilkta Eirāzijas austrumu daļā. Viss, kas atradās iekšpus šīm abām svītrām, pienācās Portugālei, taču atlikušais, kas palika ārpusē pienācās Spānijai. Vēlāk jūrasbraucēji brauca ne tikai no Spānijas un Portugāles, bet arī no Francijas un Lielbritānijas. Kolumba pirmais brauciens notika 1492. gadā, bet 1577. gadā arī Dreiks no Lielbritānijas sāka apceļot pasauli. Briti un franči savā ziņā bija gudrāki par spāņiem un portugāļiem. Arī briti un franči sāka atklāt jaunas zemes un šīm divām novilktajām svītrām, kas sadalīja pasauli, vairs nebija nekādas jēgas. 1521. gadā Magelāns no Spānijas bija pirmais, kas apbrauca apkārt visai pasaulei. Diemžēl Filipīnu salās viņš gāja bojā, bet ceļojumu pabeidza viņa biedri.

Lielie ģeogrāfiskie atklājumi ir ļoti nozīmīgi pasaules vēsturē. Tie atnesa gan pozitīvas, gan negatīvas lietas. Kaut kas tika iznīcināts, kaut kas tika atklāts un kaut kas tika arī sasniegts. Katra tauta pārsēja viena otru atklājumos un sasniegumos. Lielie ģeogrāfiskie atklājumi patiešām izmainīja pasauli un to sekas var saskatīt arī šodien.